Krótkofalarstwo


 Krótkofalarstwo (ang. ham radio, Amateur Radio - radiowa służba amatorska) - hobby polegające na nawiązywaniu łączności radiowych na wielu pasmach radiowych - od fal długich, poprzez średnie, krótkie i ultrakrótkie aż do mikrofal przez krótkofalowców przy pomocy radiostacji z innymi krótkofalowcami, potwierdzaniu łączności za pomocą karty QSL, uczestnictwie w zawodach krótkofalarskich, jak również konstruowaniu urządzeń radiowych i antenowych do nawiązywania łączności. Osobną grupę krótkofalowców stanowią nasłuchowcy (SWL).

Więcej na https://pl.wikipedia.org/wiki/Kr%C3%B3tkofalarstwo

Jak zostać krótkofalowcem klasy A z max. mocą 500 Wat ?


Nic prościejszego ! Naucz się 455 pytań zamkniętych ;

https://archiwum.uke.gov.pl/files/?id_plik=30035

i staw się na egzamin. Rozkład sesji egzaminacyjnych na rok 2018 : https://archiwum.uke.gov.pl/files/?id_plik=29934 . Wcześniej trzeba uiścić stosowne opłaty. Więcej informacji na

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<< https://www.uke.gov.pl/swiadectwa-amatorskie-4390 >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Licencja, pozwolenie i co dalej ? > Antena : Tak......Należało by zawiesić antenę. Mamy do wyboru anteny drutowe (G5RV, W3DZZ, Delta, Long WIre), GP i Yagy (kierunkowe). Najlepsze są te dipolowe. Ja polecam G5RV.

           

> Sprzęt : Niekoniecznie im transceiver droższy tym lepszy. Na początek warto zacząć od sprzętu przeznaczonego strikte na fale krótkie, dlatego że to na nich tętni życie na każdej emisji. Kombajny KF+UKF takie jak ICOM 706MK2G czy Kenwood TS-2000 owszem są bardzo fajne ale przyjdzie i na to czas. Osoby nie zarabiające tacy jak uczniowie lub studenci mogą być wpełni zadowoleni ze starszych konstrukcji i spowodzeniem realizować się w tym pięknym hobby.

Można też narazie zanim uzyska się świadectwo operatora i pozwolenie nasluchiwać jak krótkofalowcy prowadzą rozmowy. Firma TECSUN oferuje dobre odbiorniki radiowe pokrywające częstotliwości od 100kHz do 30MHz.

http://www.ercomer.pl/pl/p/TECSUN-PL-680-Odbiornik-globalny-AMFMSSBCW/1253 .

Tańszą opcją jest kupienie tunera DVB-T na USB. Cena : 65zł. Do takiego dongla można podpiąć UpConverter 50MHz i cieszyć znakomitym się odbiorem HF-u .  Jak chcesz takie urządzenie to napisz. Zrobię na zamówienie.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pasma_amatorskie   $   Tutaj jest bandplan eterowych wycinków na których pracują Hamsi.Co można robić na falach eteru ?


Emisje głosowe :

> SSB/FM : Najprościej mówiąc rozmawiać :-) . Przyda nam się podstawowa znajomość angielskiego. Na paśmie 20m by zaliczyć kraj trzeba przynajmiej umieć literować znaki i poprowadzić chociaż najprostrzą łączność. Aby QSO było pełne należy wymienić znaki, raporty, imię, miejsce z którego się nadaje i to zazwyczaj wystarczy. Są i takie pasma,  gdzie zazwyczaj pracują polsko języczne stacje a mianowicie 80m (3.700-3.750MHz) i 40m (7.149-7.164MHz).

https://www.youtube.com/watch?v=yjvMqtjyhDY   $   Tutaj pokazowa łączność SSB

Emise cyfrowe : Do tego celu będzie nam potrzebny trasceiver KF, komputer i specjalne (darmowe) oprogramowanie

> PSK : W tym przypadku zamiast gadać się pisze. np. MixW.  
> SSTV : Przesyłamy obrazki, zdjęcia. Najlepsze programy to : ChromaPIX lub MMSSTV.

> JT9+JT65 : W tym przypadku wynieniamy raporty odbieranego sygnału. przy mocy 20W świat stoi otworem. A jak przydusić 100W to dogadamy się z UFO ludkami z kosmosu hihihi